Yenidoğan, Bebek Sünneti

Anasayfa » Yenidoğan, Bebek Sünneti

Yeni doğan sünneti bebek hemen doğduktan sonra yapılması gereken bir sünnet değildir. Doğumdan sonraki ilk iki haftadan sonra yapılan sünnetlere yeni doğan sünneti denir. Yeni doğan döneminde bebek, sünnetin farkında olmadığı için psikolojik olarak etkilenmesinden bahsedemeyiz.

Diğer yaşlara göre bu dönemdeki sünnetin avantajları vardır. Lokal anestezi ile yapılıyor olması, çabuk iyileşmesi, kolay bir bakımın olması olarak avantajlarından bahsedebiliriz. Kanama ve enfeksiyon riski en düşük olan dönem, yeni doğan dönemidir. Ağrı kontrolü bakımından her ne kadar çocuğun en az etkileneceği dönem olmasından söz edilse de, bu durumda sünnetin hangi yöntemde yapıldığından söz edilmelidir. Sünnet yöntemleri sayfamızdan bu konuyu detaylı inceleyebilirsiniz. 

Ancak, sünnetin en hassas olarak yapıldığı yaş olduğu bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli husus bu işlemi sık yapan bir uzaman tarafından yapılmasıdır. Sünnet komplikasyonlarına en açık olduğu zaman yeni doğan dönemidir. Sünneti kim yapmalı? sayfamızda bu konu hakkında detayları görebilirsiniz.

Özellikle ilk 6 ay içerisinde, sünnet derisi ucunda darlık olması, anne karnında yada sonrasında yukarı idrar yollarında genişleme saptanmış olmasında sünnet öneriliyor. 

Yeni Doğan Sünneti Nasıl Yapılır? 

Yeni doğan krem yardımıyla lokal anestezi uygulanır. Sünnet derisi ve penise krem sürülerek yaklaşık 45 dk. ya da 1 saat beklenir. Gerekli anestezi sağlandıktan sonra sünnet derisi penisin anatomisine uygun olarak cerrahi yöntemle alınır.  15-20 dakika süren operasyonda kanama kontrolü sağlanır. Daha sonra, yaklaşık bir haftada eriyerek kaybolan estetik bir dikişle damarlar tek tek bağlanır.

Son dönemde sünnet derisinin sıkıştırılarak açılmasıyla uygulanan dikişsiz sünnet yöntemlerinde standardizasyon sağlanamayabilir. Penis cildinin tamamen alınması gibi sorunlar çok ciddi onarımların yapılması gerekliliğine neden olabilir. Böyle durumlarda tekrarlanan cerrahi müdahaleler gerekebilir.

İyileşme sürecini ve bakımını etkileyen bu yöntemi önermediğimizi belirterek, sünnetin her yaşta cerrahi ve dikişli olarak yapılmasının en ideal yöntem olduğunu bir kez daha vurgulamak doğru olacaktır.

Hangi Durumlarda Yeni Doğan Sünneti Yapılmaz?

  • Bebeğin genel sağlık durumu sağlam değilse,
  • Peygamber sünneti, gömük penis, penil rotasyon, penil deviasyon gibi anormallikler varsa,
  • Enfeksiyon tablosu görülüyorsa,
  • Bebeğin doğduğunda ilave bir sistemik hastalığı varsa,
  • Sarılıkla ilgili değerleri çok yüksekse ve tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa, tedavi tamamlanmadan kesinlikle sünnet yapılmamalıdır.

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnetin ardından hasta gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra pansumanlı bir şekilde evine gönderilir. Ertesi gün kontrolleri yapılarak pansumanı açılır. Aileye günlük bakımın nasıl yapılacağı anlatılır. Yaklaşık 5-7 günde iyileşme gerçekleşir. Bu süreç, sünneti yapan uzmanla birlikte takip edilir.