Çocuk Sünneti

Anasayfa » Çocuk Sünneti

Yeni doğan döneminden sonra çocuğun sünneti anlayabileceği dönemdeki yaşlardan yetişkinliğe kadar geçen sürede yapılan sünnete çocuk diyebiliriz.

Çocuğunuzla konuşabileceğiniz yaş, geldiğinde günlük gereklilikleri anlatıyor olmanız anlamına geliyordur. Yemesi, uyuması ve oyun oynaması gibi durumları konuşabiliyor oldukları yaş 2 ve üzeri yaşlar olduğunu biliyoruz. Ancak sünnetin gerekliliğini konuşabileceğimiz yaşlar genellikle 6 ve üzeri yaşlardır. Daha erken yaşlarda sünnet girişimi için ondan anlayış beklemek psikolojik olarak etkilenmesine sebep olmaktadır. Belirtmek gerekir ki; sünnetin yaşı ile ilgili bir birinden farklı araştırmalar ve görüşler vardır. Kadir Mutlu ile sünnet tecrübesinde , çocuğun yaşı ve ailenin karar aşaması çoğu durumda değişkenlik gösterdiği gözlenmiştir. Sünnet uzmanının, sünnet yönteminin; ailelin yaklaşımı, en önemlisi çocuğun ruhsal ve bedensel sağlığının durumu işlemin doğru zamanını belirleyen hususlardır. 

Her ne kadar günümüzde, eski dönemlere oranla sünnet fobisi çok azaldığından çocuğun doğru yaşta sünnet girişimine hazır olması yetmeyecektir. Bu nedenle sünnet öncesi uzman görüşünden de faydalanarak ağrısız sünneti anlatarak ikna etmek önemlidir.

Sünnet öncesi yapılabilecek en önemli davranış, sünnet yapacak olan uzmanla görüşmek olacaktır. Kadir Mutlu ile sünnet öncesi ailelerimizin görüşmesinin mutlak faydası ve gereği olduğunu belirmek isteriz.