Sünnet Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

27.02.2020
918

Sünnet ülkemizde özellikle dini ve geleneksel açıdan yapılan bir işlem olduğu için çocuk yaş olarak tabir edebileceğimiz 0-17 yaş grubudur. Tıbben sünnet her yaşta yapılabilmektedir.  Çok yakın tarihe baktığımızda okul öncesi dönem çocuğun iyileşmesi ve geleneksel merasimlerin yapılması için tercih edilmiştir.

Ailelerin gelişen iletişim ve bilgi edinme araçlarına çabuk erişimi sayesinde, uzmanların uyarılarına daha hızlı ulaşmalarına imkân sağlandığından birtakım kabuller değişmiştir.

Hızlı bir şekilde ifade edilecek olursa; çocuğun ya anlamayacağı ya da anlayacağı bir yaş olarak tanımlamak doğru olacaktır. Ancak önemli olan ailenin, uzmanla sünnet öncesi görüşmesi ile, çocuğun ruhsal ve bedensel sağlılı da değerlendirilmesidir.

Ancak patolojik fimozis dediğimiz sünnet derisinin ucunun dar olması sebebiyle oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonu yaşa bakılmaksızın sünnet yapılmasını gerektirebilmektedir.

Yeni doğan sünneti, bebeklerin bu süreci fark etmemeleri açısından aileler tarafında tercih edilen dönemdir. Krem halde üretilen anestezilerin sağladığı avantajlar, enfeksiyon kapma olasılığın azalması ve hızlı iyileşme süreci de değerlendirildiğinde, yenidoğan dönemdeki sünnetin tercih edilmesinin nedenleridir.

Sünnet fobisi günümüzde sanıldığından daha az olduğu belirten Kadir Mutlu, eski dönemlerdeki ilkel yöntemlerin, kötü arkadaş şakaların ve korkuların artık çok az olduğuna değinirken, sünnet olmuş çocukların sünnet sonrası hızlı iyileşme süreci, sünnet esnasında acı hissetmemesi gibi durumların genel kanıyı değiştirdiğini belirmektedir.

Kadir Mutlu, klasik sünnet olarak ta bilinen cerrahi sünnet yöntemini önerirken, ailelerin her zaman yenidoğan  dönemde yada psikolojik travma yaşını atlattığı dönemlerde gelmedikleri belirtti.

Kadır Mutlu ara dönemlerde yapılacak olan sünnetler içinde hızlı iyileşme süreci ve gerek sünnet esnasında gerekse sünnet sonrasında ağrısız bir süreç geçtiğini vurgulayarak, aileleri bilgilendirdiği söylemektedir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte, penisin gelişimini tamamlamasından sonra yapılan sünnetlerde, derinin yeterinde geriye çekilmesi, işlemi kolaylaştırdığından sünnet sorunsuz olarak yapılabilmektedir. Erişkin sünnetlerde gerekli bakım ve itina ile iyileşme süreci hızlanmakta olup, uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Sonuç olarak, çocuk sünnet yaşına aileler karar vereceğinden, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda, sünnete karar vermeden önce mutlaka uzman görüşü almak için görüşme yapılması çok önemlidir. Sünnet alanında profesyonel bir hizmet almanın ilk adımı karar vermeden önce uzman görüşmesini sağlamaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.