Sünnet Nedir?

19.10.2019
54
Sünnet Nedir?

Sünnet, penisin uç kısmında, idrar çıkış deliğini kapatan ve baş kısmında boşluk oluşturulan cildin, kesilerek ayrıştırma işlemine verilen addır.

Özellikle dinlerde şart olarak uygulanan sünnet işlemi, eski tarihlerden bu yana tıbbi ve pratik faydaları fark edilerek yaygın hale gelmiştir. Dünya genelinde her 6 erkekten 1’nin sünnet olduğu günümüzde, geleneksel olmasının yanında, sağlıkla ve cinsel yaşamla doğrudan etkili olduğu için, yaygın bir cerrahi işlem olduğu göstermektedir.

Sünnet, idrar yolları enfeksiyonunu azaltması ile beraber pek çok faydası olmasıyla tıbben zorunlu değildir. Doğru yöntemlerle yapılması gereken bu işlem hijyen açısından da yararlıdır. Uygun koşulların olması ve deneyimli uzmanlar tarafından yapılması dikkat edilmesi gereken hassas bir işlem olarak kesinlikle bilinmesi gerekir.

Çok eski zamanlarda özellikle dini açıdan yapılan sünnet operasyonu, teknoloji ve tıp ilerledikçe daha uygun ve sağlıklı koşullar tercih edilmesi olası bir gelişmedir. Bu gelişmelerle beraber her alanda da olduğu gibi tıp alanında da ilerleyen süreçte sünnetin yaygın olduğu ülkelerde kanunen yaptırımlarda getirilmiştir. Bu yaptırımlarla sünnet işlemini yapacak kişilerin uzmanlığı ile ilgili belirli şartların ve koşulların oluşmuş olması gerekmektedir.

Sünnet işlemi günümüzde birkaç yaygın yöntemle yapılıyor olsa da, en yaygın kullanılan yöntem, hem güvenilir olması, hem de yan etkilerin az görülmesinden dolayı klasik sünnet olarak ta bilinen cerrahi sünnettir. Sünnette klempi uygulamalar, penis ucunu koruyarak takılan bir alet ile sünnet derisinin ezilmesi, bu ezilen sınırdan kesilmesi ve kalan sınırın kanama kontrolü sonrası dikilmesi işlemidir. Bazı sünnet klempleri bir süre peniste kalarak ezilen cilt hattında doku devamlılığı sağlandıktan sonra çıkartılır.

Kadir Mutlu, alanında uzman kişilerin sünnet yapması gerektiğini belirtirken, sünnet esnasında sterilizasyona ve sünnet sonrasında hijyene ve bakımına dikkat edilmesi halinde beklenmedik komplikasyon gelişmesi olmayacağını belirmiştir.

Kadir Mutlu 25 yıllık 50.000’i aşkın sünnet tecrübesi ile meslek hayatında, hastaların % 80’ından fazlasının öncelikli olarak sağlık açısından sünnet yaptırmaya karar verdiğini söylemektedir.

Sünnetin faydaları:

  • Sünnet derisinin ağzı dar olduğu durumlarda, idrar yapma güçlüğü ve arkasından enfeksiyon, daha ileri dönemlerde ise tıkanıklığa bağlı yukarı idrar yollarında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Sünnet yapılarak bu darlık giderilebilir.
  • Sünnet derisinin altındaki bakteri birikimini ve çoğalmasını engellemesinden dolayı Sünnet, idrar yolları enfeksiyonlarını 10 kat azaltır.
  • Penis kanseri ve rahim ağzı kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini (örneğin AIDS gibi) önler.
  • Sünnetli kişilerin partnerlerinde serviks kanseri riskinin azaldığı ileri sürülmektedir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kadir Mutlu
Kadir Mutlu
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?