Erken Yaşta Sünnetin Yan Etkileri

03.01.2021
605

Ankara’da hizmet veren Kadir Mutlu Sağlık Merkezi uzman bir kadroya sahiptir. Bildiğiniz gibi en önemli konusu hijyendir. Sağlık koşullarına ve klinik standartlara uygun olarak profesyoneller tarafından yapılması gereken sünnet cerrahisinin gerekli koşullarının sağlanması en acil görevdir. Yüksek standartlara öncelik verilmeli, sağlık açısından ulaşılması gereken yüksek standartlar asla göz ardı edilmemelidir. Sünnet ve steril olmayan tıbbi malzeme kullanımı kesinlikle çocuk sağlığına uygun olmadığından uzman kliniğimize güvenmelisiniz.

Bebeğe İlk Gün Sünnet Yapılmalı Mı?

Yeni doğan sünneti bebek için psikolojik bir etkisi olmadığı ve iyileşmesi ve bakımı kolay olduğu için ilk seçenektir. Ama erken yaşta sünnet yapılmasının bazı yan etkileri bulunur. Sünnetin bebeklerin sağlığı açısından faydalı olduğu düşünüldüğünde sünnet yapılması çok önemlidir. Ancak bir bebeğin doğarken sünnet edilmesi uygun değildir. Yeni doğan bebeklerin doğumdan sonraki ilk gün birçok faktörle baş etmesi gerekir.

Yan Etkiler ve Sorunlar Neler?

Yaşanan sorunlar genellikle geçici sorunlardır ve çok nadir görülür. Aşağıda belirtilen yan etkileri bebeklerin yaşama ihtimali bulunur.

  • Kanama yaşanması
  • Enfeksiyon kapma
  • Penis Yaralanmaları
  • Peniste yapışıklık meydana gelmesi

Yukarıdaki durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Yapışıklıklar sünnet derisinin çekilmesi ile engellenen bir durumdur. 100 bebekten 99 tanesinde hiçbir sorun yaşanmaz. Çocuğun yaşı büyüdükçe sünnet işlemi daha zor bir hal alır. Fakat 2 ve 6 yaş aralığındaki çocuklar henüz gelişim çağında oldukları için bu yaş aralığında sünnet yapılması önerilmez.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.