Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir!

10.07.2020
59
Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir!

Bizim tecrübelerimize göre, sünnet sonrası sargıya gerek yoktur. Sünnet sonrası kontrolde açılan sargılar, çocuklarda acıya ve korkuya neden olduğu için kliniğimiz tarafından uygulanmamaktadır. Sünnet sonrası, özellikle ilk gün düzenli uygulanması gereken uzman hekim tarafından verilen ağrı kesiciler (ağızdan alınan haplar ile) ve sünnet bölgesine antibiyotikli krem uygulanması sünnet sonrası bakım için yeterlidir.

Bebeklik yaş grubundaki hastalarda, iltihap riskini azaltmak için, alt bezlerinin sık değiştirilmesi ve temizliğe (hijyene) dikkat edilmesi özellikle vurgulanır. 

Sünnetten sonra penisin bir miktar şişmesi, kesi yeri altında ve çevresinde küçük morluklar olması normaldir ve zamanla geçerler. Sünnet sonrası çocuklar için özel kıyafetler gerekli değildir. Sünnetten sonraki ilk üç gün içinde iltihap ve yara iyileşmesi kontrol edilir. Kontrol muayenesi normalse hasta tekrar çağırılmaz.

Yaptığımız çalışmada, sünnetten çok sonra ailelere sorulduğunda, ailelerin %61’i sünnet sürecinin beklediklerinden daha kolay olduğunu, %31 ise bekledikleri gibi olduğunu belirtmişlerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kadir Mutlu
Kadir Mutlu
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?